გაკვეთილის თემა
|
პირადი ჰიგიენა და ჯანმრთელობა
|
|
მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
·
დაიცვან პირადი ჰიგიენა, რადგანაც იყვნენ ჯანმრთელები
·
გაიაზროს ჰიგიენური
პროცედურების ჩატარების აუცილებლობა
|
|
მიზნები და შედეგები
|
მიმართულება: მეცნიერული კვლევა-ძიება
ბუნ.II.1.
მოსწავლემ
უნდა
შეძლოს
პრაქტიკულ
აქტივობებში
მონაწილეობა
და
ელემენტარული
კვლევითი
უნარ-ჩვევების
დემონსტრირება.
შედეგი
თვალსაჩინოა,
თუ
მოსწავლე: • სვამს მარტივ კითხვებს შესასწავლი სხეულის/მოვლენის
შესახებ;
• აკვირდება შესწავლის ობიექტს საკუთარი შეგრძნების ორგანოების ან მარტივი
ხელსაწყოების
გამოყენებით; • უსაფრთხოების წესების დაცვით
მონაწილეობს
მარტივ
პრაქტიკულ
აქტივობებში;
• ამოიცნობს,
აღწერს
და
ახარისხებს
სხეულებს
ან/და მოვლენებს
ილუსტრაციაზე
ან
რეალობაში; • აგროვებს და ჩაინიშნავს კითხვაზე პასუხის
გასაცემად
საჭირო
მონაცემებს
(ნახატების,
პირობითი
ნიშნების
საშუალებით); • ეფუძნება პირად მოსაზრებებს ან/და დაკვირვების
შედეგებს
დასმულ
კითხვაზე
პასუხის
გასაცემად; • იყენებს კომუნიკაციის სხვადასხვა ფორმას
(მაგ.
ნახატი,
ზეპირმეტყველება
შეძლოს პირადი და საერთო სარგებლობის ჰიგიენის ნივთების განსაზღვრა; გაიაზროს ჰიგიენური პროცედურების ჩატარების აუცილებლობა.
გააცნობიეროს ჯანსაღი ცხოვრების წესი. შეძლოს შეიმუშაოს პირადი და საზოგადოებრივი ჰიგიენის წესები, ისაუბროს მათიდაცვის აუცილებლობაზე.
გარდა ამისა ,მრავალფეროვანი აქტივობების სასწავლო სტრატეგისების და დავალებების შეთავაზება
|
|
ძირითადი თემატური ერთეულები
|
-რა არის ჰიგიენა
-ვიცავთ თუ არა პირადი ჰიგიენის წესებს
-ამოვიცნობთ ჰიგიენის საგნებს
|
|
წინარე ცოდნა
|
იცავენ პირად ჰიგიენას
|
|
შეფასების საგანი
და პროცედურები
|
·
მოსწავლეების შეფასება ხდება აქტიურობისა და მსჯელობის
მიხედვით
·
მათ შევაფასებ დაბალი ,საშუალო და საუკეთესო ქულებით
·
სიტყვიერი შეფასება
|
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
·
გამოწვევა: გონებრივი იერიში
(3წთ)
-როგორ ფიქრობთ,
რას ნიშნავს პირადი ჰიგიენა?
-რატომ უნდა დავიცვათ
პირადი ჰიგიენის წესები?
·
პირველი ეტაპი:
·
კლასი იყოფა 3 ჯგუფად და ურიგდებათ წინასწარ მომზადებული
საგნები
·
მათ ეძლევათ დავალება -იმსჯელონ და განსაზღვრონ ამ
ნივთებიდან რომელი უნდა იყოს პირადი, ხოლო რომლით შეიძლება ისარგებლოს ოჯახის სხვა
წევრებმაც
·
პრეზენტატორი თითოეული ჯგუფიდან ხსნის და ასაბუთებს
ჯგუფის გადაწყვეტილებას (10 წთ)
·
სამუშაოს ასრულებენ სამუშაო რვეულში (8წთ)
-შეავსონ ცხრილი ფერადი ფანქრების გამოყენებით: წითლ;ად გააფერადონ იმ ნივთის უჯრა,რომლითაც მხოლოდ თვითონ სარგებლობენ,ლურჯად-საერთო სარგებლობის ნივთები.შეადარონ მეგობრის ნამუშევარს
·
მეორე ეტაპი:
·
კითხვა-პასუხი
-როგორ ფიქრობთ,
რატომ არის საჭირო ხელ-პირის დაბანა ხშირად?
-რატომ არის საჭირო
შხაპის მიღება?
-რატომ არის საჭირო
კბილების გახეხვა?
·
საკლასო საუბარი
-„პირადი ჰიგიენა“ (7წთ)
·
მესამე ეტაპი:
·
მოსწავლეები ინდივიდუალურად ასრულებენ სავარჯიშოებს
სამუშაო რვეულში -მოიფიქრე რომელი ნივთი რისი გასასუფთავებლად
არის საჭირო და ხაზით დაუკავშირე შესაბამის სურათს -
მოცემული სიტყვების გამოყენებით ზეპირად
შეავსე წინადადებები (10წთ)
·
გაკვეთილის შეჯამება-შეფასება (2წთ)
|
|
დიფერენცირებული
სწავლება
|
||
Monday, 23 July 2018
პირადი ჰიგიენა და ჯანმრთელობა
Subscribe to:
Post Comments (Atom)

No comments:
Post a Comment